25 Şubat 2011 Cuma

AHDE VEFA

Müminin En Büyük Sermayesi Ahde Vefadır
Hemen her gün duyduğumuz dolandırıcılık, sahte imza, çek senet anlaşmazlıkları ahde vefayı hayatımızdan nasıl çıkardığımıza işaret ediyor.Ahde vefa, Allah'a karşı sorumluluklarımızı ve gündelik hayatta verdiğimiz sözleri yerine getirme anlamına geliyor. Aile hayatında, ticari ilişkilerde yaşanan anlaşmazlıkları da ortadan kaldırıyor. İslam dininin en önemli prensiplerinden ahde vefa ile ilgili akademik çalışmalar yapan Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ramazan Kazan, "Müminin en büyük sermayesi itibarıdır. Bu itibar kaynağı ise ahde vefadır. Mümin tutamayacağı sözleri vermeyen, karşısındakini hiçbir durumda mağdur etmeyen kişidir." dedi.

Sosyal hayatın sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlayan ahde vefa, Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde müminin özellikleri arasında sıralanıyor. İslam'da sözü yerine getirmenin fıkhi ve ahlaki yönleri olduğuna dikkat çeken Kazan, müminlerin verdiği sözünü tutmakla mükellef olduğunu söyledi. Ahde vefasızlığın fitne nedeni sayılacağına işaret eden Kazan, "Mesela imalat sanayiinde çalışan birisi imal etmeye söz verdiği alet, araç, gereç her neyse günü ve saatinde bitirmeli ve teslim etmelidir. Aksi takdirde hem dinen ve ahlaken hem de hukuken sorumludur. Sorumluluklarını yerine getirmeyen ise hem Allah'a, hem insanlara karşı yükümlüdür." diye konuştu. Kazan, Yüce Peygamberimiz'in (sas) verilen sözün tutulmamasını kıyamet alameti olarak gördüğünü belirtti. Peygamberimiz'in inanmayanlar tarafından da güvenilirliğiyle anıldığını hatırlatan Kazan, "Allah Resulü, toplumda zina ve fuhşun yaygınlaşması, ölçü ve tartılara özen gösterilmemesi, zekâtların verilmemesi, Allah ve Resulü'ne olan sözlerin tutulmaması durumunda bir düşmanın kendilerine musallat olacağını söylemiştir. Peygamberimiz'in bu sözünden ahde vefanın önemini anlıyoruz." diyen Dr. Ramazan Kazan, ahde vefanın Peygamber Efendimiz'in (sas) sıfatlarından biri olduğunu ve Allah'ın O'nu bu sıfatla övdüğünü ifade etti.

Ahde vefanın fazilet olduğuna değinen Kazan, günümüzde toplumsal birçok sorunun kaynağının güvensizlik olduğunu söylüyor. Kazan, "Bugün meydana gelen huzursuzlukların sebeplerinden biri verilen sözün yerine getirilmemesidir. Böyle olunca iflas, cinayet ve intihar olayları artıyor." şeklinde konuştu. Kazan, söz veya akdin geçerli olması için gerekli şartları ise şöyle sıralıyor: Akit ya da anlaşma müddet ile sınırlı ise zamanı beklenmelidir. İstenildiği zaman feshedileceği, anlaşma şartlarında yer almalı. Verilen söz Kur'an-ı Kerim'e uygun olmalı.

                                                                                   ALINTI(Zahidan)

1 yorum:

Gelibolu17 dedi ki...

Gülay ablam hoşgeldinn,teşekkür ederim,gecen hayrolsun:)))

evet yeni konu var aklımda aslında sanada bahsetmiştim hani Mevlid kandilinden önce,"kul hakkı" onu yapalım diyorum,ben hazırlayıp bırakırım sana,gene sen ol ev sahibesi eğer müsaitsen,ben bu aralr hiç yapamıyacağım,gününü belirleyim haber veririm...sevgiler,selamlar....